Co to jest i jak się tworzy spółki wodne?


Dodano: 06.01.2020 18:49:31


Spółka wodna to posiadająca osobowość prawną jednostka organizacyjna działająca w celu zaspakajania, wskazanych ustawą Prawo wodne, potrzeb z zakresu gospodarowania wodami. Spółka wodna jest formą organizacyjną odrębną zarówno od spółek cywilnych działających w oparciu o kodeks cywilny, jak i od spółek prawa handlowego, osobowych i kapitałowych, działających w oparciu o kodeks spółek handlowych. Jej powstanie i zasady działania reguluje wyłącznie ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne.

Tworzenie spółki

Utworzenie spółki wodnej następuje poprzez sporządzenie pisemnej umowy pomiędzy co najmniej trzema osobami fizycznymi lub prawnymi. Założyciele uchwalają statut spółki oraz dokonują wyboru zarządu i innych organów spółki. Spółki wodne podlegają nadzorowi starosty. Starosta zatwierdza statut spółki w drodze decyzji. Spółka wodna nabywa osobowość prawną z chwilą uprawomocnienia się decyzji starosty o zatwierdzeniu statutu. Spółki wodne nie działają w celu osiągnięcia zysku, ale mogą wypracowywać zysk netto, który musi być przeznaczony na cele statutowe spółki.

Działalność

Spółki wodne są tworzone w szczególności do wykonywania, utrzymywania oraz eksploatacji urządzeń służących do:

* zapewnienia wody dla ludności w tym uzdatniania i dostarczania wody,
* ochrony wód przed zanieczyszczeniem w tym odprowadzania i oczyszczania ścieków,
* ochrony przeciwpowodziowej,
* melioracji wodnych oraz prowadzenia racjonalnej gospodarki na terenach zmeliorowanych,
* wykorzystywania wody do celów przeciwpożarowych,
* utrzymywania wód.
Spółki wodne nie mogą prowadzić działalności w zakresie uregulowanym ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków. Spółka wodna odpowiada za swoje zobowiązania całym majątkiem natomiast członek spółki wodnej nie odpowiada za zobowiązania spółki.

Finansowanie działalności spółki

* Spółka wodna powinna być finansowana ze składek członków.
* Spółka wodna może generować zysk, który powinien zostać przeznaczony tylko i wyłącznie na działania statusowe spółki.
* Spółki wodne mogą korzystać z pomocy państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, w formie dotacji podmiotowych z budżetu państwa oraz dotacji jednostki samorządu terytorialnego, stosownie do wymagań przewidzianych przepisami o finansach publicznych.

Porozumienie zainteresowanych osób

Do powstania spółki wodnej potrzebne jest porozumienie co najmniej 3 osób fizycznych lub prawnych. Inicjatorem powstania takiej spółki nie może więc być jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, mimo iż na taką jednostkę może zostać nałożony, obowiązek ponoszenia świadczeń na rzecz spółki, jeżeli z jej działalności taka jednostka odnosić będzie korzyści.

Dla zawarcia porozumienia nie jest konieczna forma aktu notarialnego, jak to ma miejsce przy sporządzaniu dokumentów założycielskich dla spółek prawa handlowego, skoro ustawodawca wyraźnie wskazuje, że porozumienie w sprawie powołania spółki wodnej powinno być sporządzone na piśmie. Porozumienie jest dokumentem prywatnym, niewymagającym zatwierdzenia przez żadną władzę, ani koniecznym do okazywania żadnej władzy, skoro ustawodawca nie nałożył takich wymogów na osoby działające w celu powołania spółki wodnej.

Statut spółki

Statut spółki, oprócz przepisów Prawa wodnego, jest podstawowym dokumentem, regulującym powstanie, ustrój i ustanie spółki jako osoby prawnej. Statut spółki powinien być uchwalony przez osoby zainteresowane utworzeniem spółki. Prawo wodne przewidując dla przyjęcia statutu formę uchwały. Nie wskazuje większości, która jest potrzebna do jej podjęcia. Uchwały walnego zgromadzenia spółki w sprawie zmiany statutu wymagają większości 2/3 głosów przy obecności, co najmniej połowy członków spółki. Zasadnym w tej sytuacji wydaje się przyjęcie, że skoro zmiana statutu nie wymaga jednomyślnej uchwały i wystarczająca jest do jej przyjęcia większość kwalifikowana 2/3 głosów, to do podjęcia uchwały uchwalającej statut taka większość, spośród osób, które zawarły porozumienie w sprawie utworzenia spółki, też będzie wystarczająca, zwłaszcza w sytuacji, gdy porozumienie uzależnia członkostwo w spółce od jego podpisania

Wybór organów spółki

Kolejną czynnością niezbędną dla utworzenia spółki jest dokonanie wyboru jej organów. Wybór organów spółki następuje po uchwaleniu jej statutu, albowiem to statut przewiduje jakie organy i o jakim składzie będzie posiadać spółka, a także w jaki sposób będą one powoływane. Ustawodawca dla czynności wyboru organów nie wymaga podjęcia uchwały, ponieważ to, czy uchwała taka będzie konieczna, uzależnione jest od osoby (organu), któremu uprawnienie do powoływania określonego organu spółki zostanie przyznane w statucie. Jeżeli w uchwalonym przez członków założycieli statucie uprawnienie do powoływania członków organów przyznane zostanie komuś innemu niż organ kolegialny, powołanie to nie nastąpi w formie uchwały. Wybór organów, dla celów dowodowych powinien być dokonany na piśmie.

Źródła: Wikipedia, ABC a Wolters Kluwer business


Inne kategorie